Şalvar Şenliği’nde kadınlardan siyanür tepkisi: Altınsız olur, sağlıksız olmaz

Bursa’nın İnegöl ilçesi, Eymir Mahallesi’nde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ‘Dede Pilavı’, bu yıl kadınların isteği üzerine ‘Şalvar Şenliği’ olarak düzenlendi.

DHA’da yer alan habere göre, tek tip şalvar giyen kadınlar şenlikte, Eymir ve Sülüklügöl mahallelerinin dağlık alanlarında ve ormanda siyanürle altın aranmasına tepki göstererek eylem yaptı.

Eymir İlkokulu bahçesinde toplanan 300 kadın, ellerindeki pankartlarla, altın aramasında siyanür kullanılmasına karşı, daha önce ‘Dede Pilavı’ olarak kutlanan etkinlikte taktıkları, ziynet eşyalarını takmadı.

‘KÖYÜMÜZÜN TALAN OLUP, GİTMESİNİ İSTEMİYORUZ’

Ayşe Döğer, “Bu sene etkinliğimizi bir eyleme dönüştürdük. Köyümüzün talan olup, gitmesini istemiyoruz. Hepimiz altın, ziynet eşyası takıyoruz. Ama altın olmadan da hayat yaşanabiliyor. Bu etkinlikte olan kadınlarımızın hiçbiri altın takılarını takmadı. Ağaçlar, tarım arazileri, su olmadan hayatın hiçbir anlamı olmaz. Toprağımızın ziyan olmaması için bu zulme dur diyeceğiz. Hayatta hiçbir şey, sağlığımızdan önemli değildir. Sağlığımız ve geleceğimiz için sonuna kadar direneceğiz. Eğer birlik olursak, her şeyi başarabiliriz” dedi. Kadınlar, açıklamanın ardından ellerindeki pankartlarla oynayarak eğlendi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir