Oxford’ta Okuyan Genç Türk Dehaların Misyonu: Matematiğe İlgiyi Artırmak İçin Yola Çıktık

İstanbul’da beş öğrenci, Türkiye genelinden 1370 katılımcının yer aldığı ABC Matematik Yarışması’nı organize etti. Finale kalanlar İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin’de yüz yüze yarıştı. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüller, İstanbul Erkek Lisesi’nde takdim edildi.

İSTANBUL’DA 1370 KİŞİNİN KATILDIĞI YARIŞMA

Türkiye’nin Matematik Olimpiyat Takımı’nda yer alan Şevket Onur Yılmaz, Barış Koyuncu, Burak Karataş, İbrahim Kaplan ve Mehmet Burak Gönül, ABC Matematik Yarışması’nı düzenleyerek hayallerini gerçekleştirdi. Yarışmanın ilk aşamasına 1370 kişi başvurdu. Finale kalanlar, İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin’de yüz yüze yarıştı.

Türkiye genelinde 1370 kişinin başvurduğu yarışmanın ilk aşaması çevrim içi olarak yapıldı. Bu eleme sınavını geçen 350 kişi final aşamasına davet edildi. Yarışmanın final aşaması İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin’de yüz yüze gerçekleştirildi. 8 kategoride düzenlenen yarışmada, her kategoride başarılı olan öğrencilere madalyaları takdim edildi.

ÖDÜLLER İSTANBUL ERKEK LİSESİ’NDE TAKDİM EDİLDİ

Yarışmada 8 ayrı kategoride dereceye giren öğrencilere ödülleri, İstanbul Erkek Lisesi’nde düzenlenen törenle verildi. Geçen yıl Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olan ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Şevket Onur Yılmaz, lise matematik öğretmeninin yönlendirmesiyle TÜBİTAK sınavlarına katılıp, olimpiyat takımına girdiğini söyledi. Yılmaz, 3 kez Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na katıldığını ve geçen yıl dünya 8.si olarak Türkiye tarihinin en iyi ikinci derecesini aldıklarını belirtti.

Şevket Onur Yılmaz, “Olimpiyat takımından arkadaşlarımla birlikte bu yarışmayı düzenledik. 5. sınıftan 12. sınıfa kadar 8 kategoride toplam 80 öğrenci madalya almaya hak kazandı,” dedi.

“OXFORD’DA OKUYORUZ”

Enka Lisesi son sınıf öğrencisi Barış Koyuncu, ilkokuldan itibaren Bilim Olimpiyatları Projesi ile tanıştığını ve uzun süredir olimpiyatlara emek verdiklerini anlattı. Koyuncu, “Ekibimizden Burak Karataş, Oxford’da Matematik ve Bilgisayar Bilimi Bölümü’nde okuyor. Eğitimi devam ettiği için törene katılamadı. Ekibimizdeki diğer 3 kişi de bu yıl Oxford Üniversitesi’nden kabul aldı. Şu an hepimiz burs arıyoruz,” dedi.

Koyuncu, bilgisayar mühendisi olmak istediğini belirterek, “Beşimiz de uzun süredir olimpiyatlara emek veriyoruz. Edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri sonraki nesillere aktarmak, ülke genelinde matematiğe ilgiyi artırmak istiyoruz,” dedi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÖĞRENCİLERE DESTEK

Münir Alkan Fen Lisesi’nde okuyan İbrahim Kaplan, yarışmaya beklentilerinin üzerinde katılım olduğunu söyledi. Deprem bölgesinden yaklaşık 300 başvuru aldıklarını ve bu öğrencilerden ücret almadıklarını belirtti. Kaplan, “Bu öğrencilerden ilk aşama sınavını geçen 80 kişiye çevrim içi ücretsiz matematik dersi vereceğiz,” dedi.

İbrahim Kaplan, “Deprem bölgesindeki şehirlerden yaklaşık 300 başvuru oldu. Bu öğrencilerden ilk aşama sınavını geçen 80 kişi de ikinci aşamaya katıldı. Bu arkadaşlarımızdan 15 kişi madalya almaya hak kazandı,” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİN ORGANİZASYONU

Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Burak Gönül, ABC Matematik Yarışması’nı düzenlerken organizasyon konusunda hocalarından destek aldıklarını ancak geri kalan her şeyi kendilerinin yaptığını vurguladı. Gönül, “Ben de Oxford Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Bilimi Bölümü’nden kabul aldım. Şu anda burs arıyorum,” dedi.

Mehmet Burak Gönül, “Erken yaşlardan itibaren matematikle ilgileniyorum. Son 2 yıldır Türkiye Matematik Olimpiyat Takımı’nda yer aldım. ABC Matematik Yarışması’nı düzenlerken organizasyon noktasında hocalarımızdan destek aldık,” dedi.

“SORU KALİTESİ VE GENİŞ KATILIMLA ÇOK GÜZEL BİR YARIŞMA OLDU”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi ile İstanbul Bilim Olimpiyatları Koordinatörü Murat Yoğurtçu, proje kapsamında bilim olimpiyatları eğitimleri verdiklerini söyledi. Yoğurtçu, “Bu projeden mezun olan öğrenciler, yurt içi ve dışında iyi üniversitelerde okuyor. Öğrencilerimiz tamamen kendi girişimleriyle ‘ABC Matematik’ isimli bir yarışma düzenledi. Soru kalitesi ve geniş katılımla çok güzel bir yarışma oldu,” dedi.

Murat Yoğurtçu, “2015’ten bu yana proje kapsamında öğretmen ve öğrencilere bilim olimpiyatları eğitimleri veriyoruz. Eğitim alan öğrencilerimiz, ortaokul ve lise döneminde milli takımlara giriyor. Böylece akademik hayatları için sağlam bir altyapı oluşturmuş oluyorlar,” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

t3sttt