Otellerdeki eğitimlerden sarf malzemelerine; kamuda tasarruf paketinin detayları belli oluyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in desteklediği ve uzun süredir çalışmaları süren kamuda tasarruf paketinin detayları belli oluyor. İlk aşamada “esnek nitelikte” olan harcamalar incelenirken, otellerde yapılan eğitimlerden kullanılan sarf malzemelerine kadar her şey bu kapsamda pakete dahil ediliyor.

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’na bilgi veren kaynaklar, bugüne kadar çalışmaların iki ayrı kurum üzerinden yürüdüğünü anlatıyor. Yürürlüğe girecek ilk paket “tasarruf ve verimlilik paketi.” Bu doğrultuda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı kurumlarla yaptığı görüşmeler sonucunda kapsamlı öneriler paketi hazırlandığını aktaran yetkililer, “Esnekliği olan tüm harcama kalemleri elden geçirildi. Bunun içinde araç da var, sarf malzemeleri de, otellerde verilen eğitimler, dışarıda yapılan organizasyonlar da. Amaç, kamuda bütçe açığını daraltmak” diyor.

Yapılması planlanan düzenlemelerden biri de harcamaları kontrol edecek bir ön mekanizma. Kurmaylar, “Sayıştay sadece harcamanın hukuken doğru olup olmadığını inceler ve harcama bittikten sonra devreye girer. Bizim bahsettiğimiz yapı ise farklı bir şekilde işleyecek. Kurum ve kuruluşların yaptığı harcamaları öncesinde değerlendirecek ve o harcamanın gerekli olup olmadığını inceleyecek. Bir ön kontrol mekanizması olarak devreye girecek” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir