İsmailağa Cemaati’nden Cübbeli Ahmet’e büyük suçlama: 15 Temmuz gecesi, birini arayarak Erdoğan için “Gözünüz aydın bu da ancak böyle gönderildi” dedi

Hasan Kılıç‘ın ölümünün ardından başlayan liderlik kavgasıyla gündeme gelen İsmailağa Cemaati, kapılarını ilk kez gazetecilere açtı. Söz konusu toplantıda 15 Temmuz darbe girişiminde sokağa ilk çıkan grupların başında olduklarını belirten cemaat üyeleri, herhangi bir bağlarının olmadığını deklare ettikleri Ahmet Mahmut Ünlü hakkında da dikkati çeken bir iddiada bulundu. Toplantıya katılan gazetecilerden Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak da bilinen Mahmut Ünlü hakkında konuşulanları “Cübbeli Ahmet Hoca’nın 15 Temmuz gecesi yanındaki kişinin telefonundan birini arayarak Recep Tayyip Erdoğan için ‘Gözünüz aydın bu da ancak böyle gönderildi’ dediğini bunu ilgili mercilere ilettiklerini ileri sürüyorlar” şeklinde aktardı.

İsmailağa Cemaati, Fatih’teki İsmailağa Camii’nin kapılarını gazetecilere açtı. Toplantıya katılanlardan biri de Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek oldu. Çiçek, dün kaleme aldığı yazısında İsmailağa cemaati içinde neler yaşandığını 30 soruda derledi.

Çiçek’in aktardığına göre, kahvaltı ile başlayan toplantıyı gazeteci Ekrem Kızıltaş modere etti.

Cübbeli Ahmet açıklaması

Nevzat Çiçek, söz konudu toplantıdan şunları aktardı:

“Cübbeli Ahmet Hoca’nın cemaatin hiçbir karar organında hiçbir zaman olmadığını, Mahmut Efendi tarafından oluşturulan 8 kişilik istişare heyetinde yer almadığını; sadece Mahmut Efendi tarafından kendisine tefsir heyetinde yer verildiğinin altını çizerek, ‘Hiçbir zaman cemaati temsil etmedi. Öyle bir görevi olmadı ve öyle bir görevde verilmedi’ diyorlar.

Cübbeli Ahmet Hoca ile ilgili bugüne kadar susmalarının, ‘Kimsenin gönlünü kırmayalım’ anlayışından kaynaklandığını, kendisine sürekli olarak arkadaşların gönderilerek uyarıldığını ama Cübbeli Ahmet Hoca’nın verdiği hiçbir sözü tutmadığını iddia ediyorlar.

“Cübbeli Ahmet’in cemaati bitirmek için çalıştığını bununla görevlendirildiğini iddia ediyorlar”

Çiçek’in aktardığına göre, toplantıda 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili de şunlar konuşuldu:

Yazının tamamını okumak için .


TIKLAYIN – İsmailağa’dan bir ilk: Cemaatin ‘merkez üssü’ gazetecilere açıldı; “Devlet geleneğine sahibiz, takibe ve kontrole açığız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir