Gazeteci Nagehan Alçı: Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde de resmî gezilere katıldım, biz o uçakta şarap içerdik

T24 Haber Merkezi

Gazeteci Nagehan Alçı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gazetecilerle gittiği Roma gezisiyle ilgili tartışmalara dahil olarak, “Ben Abdullah Bey’in (Gül) Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde de resmî gezilere katıldım, biz o uçakta şarap içerdik. Tayyip Bey’in de ilk dönemlerinde içki vardı. Madem Ekrem İmamoğlu 40 küsür kişiyi götürüyor, o zaman uçağa içki de koyun.” dedi. 

İmamoğlu’nun 2022 yılında yine tartışma konusu olan gazetecilerle Karadeniz gezisini de hatırlatan Alçı, “İmamoğlu’nun Karadeniz gezisini Ekrem Bey karşıladı ama ulaşım desteği alındı falan denmişti.” açıklamasını yaptı. 


Ekrem İmamoğlu’nun 2022 yılında otobüsünde çekilip X’te paylaşılan ve tepkilere neden olan fotoğraf

İmamoğlu’nun gazetecileri Roma’ya götürmesi ve tüm giderlerin İBB bütçesinden karşılanmasına yönelik tartışmalar sürüyor. KRT TV’de konuya ilişkin görüşlerini aktaran gazeteci Nagehan Alçı şu ifadeleri kullandı:

“Orada gördüğüm problem şu benim anladığım kadarıyla. Ben 23 yıldır gazetecilik yapıyorum, birçok resmi geziye katıldım. Cumhurbaşkanı, başbakanken Tayyip Bey, Dışişleri Bakanları, liderlerin gezilerine falan… Belki 1,2 istisna olabilir hatırlamadığım, bazı şeyleri unutabiliyorum ama bu gezilerde “accommodation” denen konaklama masrafını kurumunuz karşılar. Çok iyi hatırlamıyorum ama Mevlüt Bey ile gittiğim bir iki seyahatte çok küçük bir gruptu acaba oteli dışişleri mi karşılamıştı ama zannetmiyorum. Onun dışında cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık seyahatlerini muhakkak kurum karşılar. Siz bir tek devlet uçağıyla gidersiniz başbakana cumhurbaşkanıyla gidersiniz orada tabii ki ücret alınmaz uçak zaten kalkıyordur. Oradaki yemekleri de kurum karşılar. Ha ancak orada bir iş adamı eşlik ediyordur, biri vardır bir vakıf başkanı o ayrı. Hepsi öyledir. Ekrem İmamoğlu’nun belediye bütçesindense bu yanlış. İmamoğlu’nun Karadeniz gezisini Ekrem Bey karşıladı ama ulaşım desteği alındı falan denmişti. Bu çok kalabalık bir grup ve Roma’ya gidiyorsunuz. Söylenen çok pahalı bir otel. Kurumlar ödeyebilir.”

Sunucu Hasan Basri Akdemir’in “Dün Ertuğrul Özkök’le canlı yayındaydık, “biz şarap içmedik” dedi. Hatta şöyle bir bilgi vereyim o uçakta giderken de dönerken de kimse içmedi, ben cebimden kendim çıkardım giderken…” böyle bir anısını anlattı” sözleri üzerine Alçı, şöyle konuştu: 

“Ben Abdullah Bey’in (Gül) Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde de resmi gezilere katıldım, biz o uçakta şarap içerdik. Tayyip Bey’in de ilk dönemlerinde içki vardı. Uçaklarda içki vardı. Madem Ekrem İmamoğlu 40 küsür kişiyi götürüyor, o zaman uçağa içki de koyun. Bu ayıp değil günah değil.”

Ne olmuştu? 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da gerçekleştirilecek 2027 Avrupa Oyunları’nın imza töreni için kalabalık bir gazeteci grubu ile Roma’ya yaptığı ziyaretin İBB bütçesinden karşılanması tepkilere neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Belediyelerin görevi gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil” demişti. 

İmamoğlu Erdoğan’ın sözlerine, “Ekonomiyle uğraşsın” ifadeleriyle yanıt vermişti. 

İmamoğlu daha sonra gelen eleştirilere yönelik, “Yaklaşık 5 yıllık görev süreci içerisinde ilk kez yurt dışındaki bir organizasyona İBB’nin bütçesinde gazetecileri getirdiğimiz bir organizasyon yaptık. Bundan daha doğal bir şey yok.” açıklaması yapmıştı. 

TIKLAYIN – Ahmet Hakan: Erdoğan’ın gezilerinde otel ve yemek parasını gazeteciler ödüyor

TIKLAYIN | Faruk Bildirici’nin yazısı – Roma gezisi, davetli gazetecilik ve Murat Ongun’un yanıtı

TIKLAYIN – Ertuğrul Özkök: 31 Mart Türkiye’sinin yeni medyası; İmamoğlu’nun B-737’sindeki gazeteciler

TIKLAYIN – Faruk Bildirici: Ahmet Hakan’ın bilmezliği ve İBB gezisindeki çelişkiler

TIKLAYIN – İmamoğlu’ndan Roma gezisi açıklaması: İlk kez gazetecileri İBB bütçesiyle getirdiğimiz organizasyon yaptık, yadırganacak bir tarafı yok

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

t3sttt