AKP’den sokak köpekleriyle ilgili ‘uyutma’ açıklaması

AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada hazırlamakta olduğu sokak hayvanlarıyla ilgili yasa teklifi taslağına ilişkin bilgi verdi.

“SİYASETİN ADIM ATMASI GEREKİYOR”

Yenişehirlioğlu, “Toplumumuzun en yoğun gündemi saldırgan sokak hayvanları mevzusu. Konunun mağdurları var, basına yansıyan ayağı var, görüntüler var, ölümler var. Siyasetin varlığının sebebi bu. Kulağını tıkayarak birşey yapamaz. Siyasetin bu konuda adım atması gerekiyor, adım atılacak.” şeklinde konuştu.

“DETAYLI ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR”

Bu konuda detaylı çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Yenişehirlioğlu, “Tarım, İçişleri, Sağlık ve Çevre bakanlıkları detaylı bir çalışma yürütüyorlar. Benim yaptığım burada konunun paydaşları ile STK’lar, gazeteciler, milletvekilleri, akademisyenler, mağdurlar ve farklı kesimden vatandaşları dinlemek, aktardıklarını not almak, çıkarım elde etmek, çözüm önerilerini dinlemek. Herkesin malumu olan sorun nasıl çözülebilir, onların önerilerini alıyorum.” dedi.

“UYUTMAYA KARŞI OLANLAR VAR”

Çalışmaları, paydaşlardan aldığı bilgileri rapor haline getireceğini ifade eden Yenişehirlioğlu, “Nihai olarak metin oluşturup Meclis’e sunulacak. Sonra komisyonda değerlendirilecek, tartışılacak, Genel Kurula gelecek ve Kurulda karar verilip onaya sunulacak. 10-15 gün çalışırım bu konuda. Düzenleme büyük bir ihtimalle TBMM kapanmadan geçer. Nihai metni hazırlamış değilim. Muhalefetin düşüncelerini, vekillerin hassasiyetlerini de  dinleyeceğim, çözüm önerilerini alacağım. Yara açan değil yara saran olmak icap ediyor. Uyutmaya karşı olanlar var. Hepsi aynı fikirde değil görüştüklerimin. Hadisenin bu noktaya gelmesine sebep olan şey de bu.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir